LABORATORIA PRZYSZŁOŚĆI

• ROBOT EDUKACYJNY PSZCZOŁA „BEE BOT”

•      Nauka programowania może być wspaniałą przygodą. W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły posługują się niezwykłymi robotami edukacyjnymi „Bee Botami” tzw. pszczółkami.

Na grzbiecie robota umieszczone są cztery przyciski kierunku ruchu (do przodu, do tyłu, w lewo i w prawo) oraz przycisk startu, pauzy i anulowania. Aby zaprogramować „pszczołę” dzieci naciskają przyciski kierunkowe w odpowiedniej sekwencji, a następnie zielony przycisk „GO” czyli „START”. Wtedy robot rusza wyznaczoną przez dziecko trasą. „Bee Bot” miga i wydaje sygnał dźwiękowy po zakończeniu każdego polecenia, aby umożliwić dzieciom śledzenie urządzenia przez program, który wprowadzili. Następnie potwierdza ich zakończenie za pomocą świateł i dźwięku.

Po skończonych zajęciach „Bee Boty” odpoczywają w stacji dokującej i się ładują. Nocleg w stacji dokującej sprawia, że roboty są w pełni naładowane oraz gotowe do zabawy i nauki w kolejnym dniu. „Pszczółki” można wykorzystać na wiele sposobów. Można z nimi liczyć, czytać, pisać, utrwalać wiadomości z przyrody, itp. Roboty pozwalają zwiększyć efektywność nauki oraz sprawiają, że zajęcia są dużo atrakcyjniejsze dla dzieci. Zabawa robotem rozwija myślenie abstrakcyjne i sekwencyjne oraz orientację kierunkową na płaszczyźnie.

Beata Radowska