..... „Na ciekawość nie ma lekarstwa”.... to właśnie dzięki ciekawości odkrywamy nowe rzeczy, ekscytujemy się nimi i mamy chęć uczenia się
LEKCJE Z WOJSKIEM
W szkołach podstawowych w całej Polsce rozpoczęły się zajęcia pod hasłem „Edukacja z wojskiem”, które potrwają do 13 grudnia. To już druga edycja programu realizowanego wspólnie przez resorty obrony narodowej i edukacji narodowej. Lekcje m.in. z zakresu bezpieczeństwa i ratownictwa prowadzą żołnierze, uczniowie spotkają się także z weteranami.
„Edukacja z wojskiem” to program edukacyjno-obronny, którego głównym celem jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności, a także kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności związanych z obroną i ochroną ludności oraz zachowaniem się w sytuacjach kryzysowych.
Dziś ruszyła druga edycja projektu, przygotowanego i realizowanego wspólnie przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Podobnie jak w pierwszej odsłonie, biorą w niej udział uczniowie klas 1–7 szkół podstawowych oraz klas 2–4 placówek ponadpodstawowych (klasy ósme oraz pierwsze szkół średnich mają programowe zajęcia z edukacji dla bezpieczeństwa).
– Na terenie naszego województwa lekcje takie odbędą się w 65 szkołach podstawowych i średnich. W inicjatywę tę jest zaangażowanych 37 instruktorów z siedmiu jednostek wojsk operacyjnych i terytorialnych. Są wśród nich tacy, którzy prowadzili już zajęcia z młodzieżą podczas pierwszej edycji, ale są również nowi instruktorzy, którzy przeszli odpowiednie przeszkolenie i są gotowi podzielić się swoją wiedzą – mówi ppor. Julia Rozworowska-Wolańska z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, koordynatorka wojewódzka projektu.
Dokładnie tak jak w pierwszej edycji, program zajęć obejmuje dwie godziny teorii i jedną praktyki.
A wszystko to pod czujnym okiem przeszkolonych pod kątem metodycznym żołnierzy. W ramach bloku teoretycznego uczniowie poznają zagadnienia bezpieczeństwa, alarmowania, ochrony i ratownictwa, a także podejścia do dezinformacji. Podczas praktyki z kolei nacisk będzie kładziony na kwestie ewakuacji i wzywania pomocy, uczniowie przećwiczą też elementy resuscytacji krążeniowo-oddechowej.