Wirtualna sieć to z pewnością jeden z największych osiągnięć zeszłego wieku. Daje nam dostęp nie tylko do ogromnej ilości rozrywki. Niestety ten wspaniały wynalazek wykorzystywany jest również przez osoby ze złymi zamiarami, co sprawia, że nasza a także pieniądze wystawione są cały czas na niebezpieczeństwo. Wśród najpoważniejszych zagrożeń w internecie wymienić można takie jak phishing, ransomware, wyłudzenia danych do bankowości internetowej oraz wszelkiej maści oszustwa.
Ważne przestrogi
- PHISHING - STRZEŻ SIĘ!
Jest to jedna z nowszych metod oszustwa, która polega na tym, że przestępca podszywa się pod instytucję czy inną osobę, aby wyłudzić określone informacje. Najczęściej to szczegóły karty kredytowej, dane logowania do banku, różnego rodzaju hasła, ale również phishing może polegać na nakłonieniu ofiary do innych działań. Jednak kradzież danych nie jest tu jedynym zagrożeniem – również możemy narazić się na pobranie na nasz komputer oprogramowania szpiegowskiego, trojana czy keyloggera, który zbierze też inne informacje i przekaże je dalej.
Najczęściej phishing ma formę wiadomości e-mailowych. Są one stylizowane na powiadomienia z banków, operatorów płatności internetowych, od firm kurierskich czy poczty. Wiadomość zwykle zwiera prośbę o przekazanie poufnych danych w trybie pilnym, przykładowo wskutek zablokowania konta, awarii systemu, nieodebrania paczki. We wiadomości znajduje się link, który kieruje do podrobionej strony WWW, na której mamy podać dane.
- GRASZ W SIECI - UWAŻAJ NA TROJANY
W kwietniowym raporcie firmy ESET, dotyczącym najczęściej atakujących internetowych zagrożeń, konie trojańskie, które wykradają hasła oraz loginy do kont graczy sieciowych gier RPG, zajęły wysokie, drugie miejsce.
Robak Trojan Win32/PSW.OnLineGames instaluje się na komputerze użytkownika bez jego wiedzy, a następnie, ukrywając swoją obecność, rejestruje wszystkie znaki, które użytkownik wprowadza z klawiatury podczas logowania się do gry (działa jak typowy keylogger). Trojan wysyła zgromadzone dane do hakera, który znając wykradzione hasło i login, może przejąć całkowitą kontrolę nad kontem gracza, pozbawiając go dorobku wielu miesięcy gry.
Zgromadzone na ukradzionym koncie wirtualne pieniądze, unikalne przedmioty, a nawet całe konto z zapisanymi w nim postaciami trafiają na elektroniczne aukcje lub do wyspecjalizowanych sklepów internetowych.
Czytaj więcej na https://www.pcformat.pl/News-Grasz-w-sieci--uwazaj-na-trojany,n,1169?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
- WARTO TU ZAJRZEĆ
- HEJT
HEJT to komunikat wymierzony przeciwko komuś, mówiący o niechęci lub braku aprobaty, często niezbyt sprecyzowanej. Zazwyczaj wyrażony jest ostrymi słowami; bywa, że wulgarnymi. Towarzyszy mu mowa nienawiści, czyli wypowiadanie się w celu znieważenia jakiejś osoby czy grupy lub wzbudzenia niechęci wobec niej. Nawoływanie do przemocy jest typowe dla mowy nienawiści. Często przyczynia się do rozpowszechniania rozmaitych uprzedzeń i kłamliwych stereotypów.
- CYBERPRZEMOC
Cyberprzemoc to różne formy agresji polegającej na wyśmiewaniu, publikacji kompromitujących materiałów, zastraszaniu czy poniżaniu innych osób w internecie. Taka agresja bywa bardzo dotkliwa. Informacje opublikowane w sieci bardzo trudno z niej usunąć, i bywa, że będą nam towarzyszyły już przez całe życie. Banalny „żart” z wrzuceniem zdjęcia czy filmu może więc zostawić w sieci „ślad” na zawsze, nie tylko w sieci. Efektem cyberprzemocy może być poczucie prześladowania lub ośmieszenia, życie w strachu, upokorzenie.
Konsekwencje mogą być groźne: zamknięcie się w sobie, depresja, a w skrajnych przypadkach próby samobójcze. Dlatego należy zawsze przeciwdziałać przemocy w sieci, a osoby prześladowane trzeba wspierać i chronić.Wsparcie psychologiczne w przypadkach cyberprzemocy i porad dotyczących rozwiązywania problemów z nią związanych można znaleźć u konsultantów
Helpline org.pl – online (www.helpline.org.pl) lub pod bezpłatnym numerem telefonu 800 100 100
- TROLLOWANIE
Gdy ktoś trolluje, to umieszcza w Internecie wpisy, np. na forum, czacie lub w dyskusji w serwisie społecznościowym, które przez swoją napastliwość, próbę ośmieszenia, pozorne zgłębianie tematu (udawanie naiwnego), zadawanie i powtarzanie kontrowersyjnych pytań i tym podobne zabiegi mają wywołać burzliwą dyskusję, zwłaszcza kłótnię (www.dobryslownik.pl)
Głównym celem wypowiedzi trolla jest wywołanie wśród innych użytkowników najczęściej negatywnych reakcji emocjonalnych11 lub zwyczajne zakłócenie i wywołanie zamieszania w dyskusji. Okazuje się, że najskuteczniejszą metodą zwalczenia trolla jest konsekwentne ignorowanie go.
W społeczności internetowej powstał stosowny zwrot „nie karm trolla”, ostrzegający przed jakąkolwiek interakcją z osobą trollującą.