..... „Na ciekawość nie ma lekarstwa”.... to właśnie dzięki ciekawości odkrywamy nowe rzeczy, ekscytujemy się nimi i mamy chęć uczenia się
INNOWACJE W ROKU SZKOLNYM 2024/2025
INNOWACJE 2024/25
Ja i moje emocje
Innowacja pedagogiczna jest odpowiedzią na trudności uczniów w nazywaniu, rozpoznawaniu i radzeniu sobie z emocjami. Na podstawie obserwacji i dotychczasowego doświadczenia zauważamy, że uczniowie borykają się ze sporymi problemami związanymi z właściwym radzeniem sobie z emocjami i adekwatnym ich wyrażaniu. Zajęcia innowacyjne mają ułatwić im pokonanie tych trudności, ucząc podstawowej wiedzy w tym zakresie. Dzięki realizacji innowacji dzieci uczyć się będą nieagresywnych sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów oraz rozwijać umiejętności rozpoznawania i nazywania ,,dobrych” wartości moralnych, które powinny być drogowskazem w życiu każdego człowieka.
AUTORZY: RADOWSKA BEATA I BAZAN RENATA
Haft maszynowy
Innowacja zakłada szereg spotkań, podczas których uczniowie nabędą podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu posługiwania się nowoczesną maszyną do haftowania. Celem zajęć innowacyjnych jest uatrakcyjnienie pobytu w świetlicy szkolnej, promocja rękodzielnictwa, motywowanie do zdobywania umiejętności oraz motywowanie do angażowania się w życie szkoły.
AUTOR: MARCHELSKA RENATA
MegaMisja
Innowacja pedagogiczna stworzona jest z myślą o edukacji cyfrowej, skierowana głównie do dzieci w wieku szkolnym. Inicjatywa ta została opracowana przez Fundację Orange, aby pomóc dzieciom w zdobywaniu kompetencji cyfrowych w bezpieczny i angażujący sposób. MegaMisja realizowana jest w formie programu edukacyjnego, który wspiera nauczycieli w kształtowaniu umiejętności świadomego korzystania z nowych technologii, rozwijania kompetencji społecznych oraz odpowiedzialnego podejścia do treści dostępnych w Internecie. MegaMisja składa się z serii zadań, które dzieci realizują w zespołach, pod kierunkiem nauczyciela. Program jest podzielony na różne obszary tematyczne, które realizowane są poprzez zabawę. Dzieci zdobywają punkty i nagrody w grze, co dodatkowo motywuje do zaangażowania w proces nauki.
AUTORZY: KRZYSZTOF HEŁSTOWSKI, TOMASZ ŚMIETANKA
Szkolna telewizja Internetowa
Innowacja polega na stworzeniu platformy telewizyjnej w szkole, która umożliwi uczniom produkcję i emisję własnych programów edukacyjnych, informacyjnych oraz rozrywkowych. W ramach projektu uczniowie będą tworzyć treści, uczyć się technologii, współpracować, prezentować osiągnięcia. Celami innowacji są rozwój umiejętności technologicznych, kreowanie przestrzeni do twórczości, poprawa komunikacji w społeczności szkolnej, rozwój umiejętności krytycznego myślenia, promowanie wartości społecznych i etycznych, umożliwienie samodzielnego uczenia się.
AUTORZY: KRZYSZTOF HEŁSTOWSKI, TOMASZ ŚMIETANKA
Czytuny – projekt czytelniczy
Innowacja jest uzupełnieniem w zakresie rozwijania umiejętności czytania. Projekt koncentruje się na systematycznym treningu czytelniczym, który ma wzmocnić: aspekt techniczny czytania, umiejętność wybory ciekawej książki, zamiłowanie do czytania, systematyczną pracę nad rozwojem własnych umiejętności. Dodatkowe korzyści to wzbogacenie słownictwa i wiedzy ogólnej, rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności ekspresyjnego wyrażania własnych przeżyć, kształtowanie zmiany postaw i nastawień do czytania, wyrobienie nawyku częstego sięgania po książkę, rozwijanie współpracy z rodzicami.
AUTOR: EduKaPol Szkolenia Karolina Pol
INNOWACJĘ WDRAŻAJĄ: B. Radowska, R. Bazan
Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?
Podczas lekcji uczniowie popracują nad efektywną, empatyczną komunikacją, a także wezmą udział w ćwiczeniach pomagających w regulacji emocji. Będą działać zarówno zespołowo, jak i indywidualnie. Dzięki projektowi uczniowie nauczą się lepiej rozumieć siebie oraz innych. Wzmocnią poczucie własnej wartości, a także uważność. Rozwiną umiejętność komunikacji oraz nawiązywania i utrzymywania pozytywnych relacji. Będą również ćwiczyć elastyczność, współpracę i empatię.
AUTORZY UNIWERSYTETU DZIECI
INNOWACJĘ WDRAŻA AGNIESZKA SURMA
Pocztówka z historii
Formą innowacji jest pocztówka historyczna przedstawiająca historyczne zdarzenie, postać z umiejscowieniem czasowym oraz geograficznym. Zadaniem uczniów będzie zapoznanie się z konkretnym tematem, dokonanie oceny informacji, a w efekcie finalnym – wykonanie pocztówki historycznej. Uczniowie będą mogli dokonywać wyboru tematu, który opracują w postaci pocztówki historycznej w formie graficznej lub papierowej. Na etapie tworzenia uczniowie będą doskonalić sztukę pisania oraz umiejętność syntetycznego formułowania myśli.
AUTOR: ARKADIUSZ KORPOROWICZ
Rysowane wierszyki
Podczas zajęć innowacyjnych rozwijane będą umiejętności uważnego słuchania i koncentracja uwagi. W trakcie czytania tekstu przez nauczyciela dzieci słuchają i rysują słyszany tekst. Wymaga to jednoczesnego aktywowania wielu zmysłów oraz uważnego słuchania. Poprzez wielokrotne słuchanie tekstu dzieci ćwiczą również pamięć. Celem innowacji jest przybliżanie dzieciom najpiękniejszych wierszy wybranych autorów oraz rozwijanie wyobraźni oraz pamięci.
AUTOR: MARTA CHMIELEWSKA
Wesoła scena – zabawy w kole
Innowacja pedagogiczna ma na celu budowanie poczucia bezpieczeństwa, pokonywanie trudności, kształtowanie umiejętności współpracy w grupie. Podczas siedzenia w kręgu uczniowie poznają różne gry słowne, ruchowe, muzyczne, słuchowe.
AUTOR: MONIKA WACH
Literatura w komiksie
Komiks, podobnie jak książka prezentuje formę opowieści. Narrację tworzą w nim bohaterowie i wydarzenia. Czytelnik komiksu powinien, oprócz obrazów, zobaczyć w nim też ciąg powiązanych wydarzeń, które tworzą historię. Innowacja powstała na potrzeby placówki. Proponowana metoda pracy umożliwi dzieciom lepsze zapamiętywanie czytanych treści. Wpłynie na doskonalenie umiejętności selekcji wydarzeń, które zostały przedstawione w lekturze. Samodzielny wybór najważniejszych elementów świata przedstawionego w utworze pozwoli na stworzenie własnego, niepowtarzalnego komiksu, ułatwi zapamiętanie ciągu przyczynowo – skutkowego wydarzeń.
AUTOR: MARLENA KOŁOS
Higiena cyfrowa – nastolatek przed ekranem.
Innowacja pedagogiczna jest odpowiedzią na trudności jakich doświadczają współcześni uczniowie funkcjonujący jednocześnie w dwóch światach offline i online. W trakcie lekcji uczniowie poznają pojęcie higieny cyfrowej oraz cztery jej obszary. Dowiedzą się jakie zachowania związane z używaniem technologii informacyjno – komunikacyjnych pozwalają zachować zdrowie, a jakie są szkodliwe. Zrozumieją jaki wpływ na ludzi wywierają nowe technologie oraz poznają sposoby na bezpieczne funkcjonowanie w świecie online.
AUTOR: INSTYTUT CYFROWEGO OBYWATELSTWA – M. BIGAJ PROGRAM EDUKACYJNY „LEKCJE HIGIENY CYFROWEJ”
INNOWACJĘ WDRAŻA: EDYTA WŁADKOWSKA
Biblioteczka – apteczka
Celem innowacji jest wspieranie uczniów w rozwijaniu umiejętności społecznych oraz umiejętności radzenia sobie z trudnościami poprzez wykorzystanie odpowiednio dobranych książek, opowiadań. Podczas zajęć wykorzystywane będą zarówno bajki i opowiadania terapeutyczne, jak i różnego rodzaju teksty z literatury dziecięcej i młodzieżowej. Odpowiedni dobór tematyki ułatwi poruszenie trudnych dla uczniów tematów i pracę z trudnościami, których doświadczają. Wykorzystanie odpowiednio dobranej literatury, poruszającej interesujące dzieci tematy, pomaga w pracy nad rozwijaniem umiejętności społecznych, empatii, nauki rozpoznawania i wyrażania emocji, rozumienia sytuacji z perspektywy innych osób, kształtowaniu pozytywnych wzorców zachowania.
AUTOR: ALEKSANDRA KARKOSZKA