..... „Na ciekawość nie ma lekarstwa”.... to właśnie dzięki ciekawości odkrywamy nowe rzeczy, ekscytujemy się nimi i mamy chęć uczenia się
INNOWACJE W ROKU SZKOLNYM 2023/2024
FILM Z PREZENTACJĄ OKULARÓW VR
Wirtualna rzeczywistość (VR) oferuje wyjątkowe możliwości dla nauczycieli. Uczniowie mogą badać trójwymiarowe obiekty i środowisko, podróżować po świecie, poznawać historię. Uczestnicząc w działaniach, odkrywaniu świata, co w rzeczywistości nie jest możliwe ze względu na czas oraz koszty. Zestawy słuchawkowe VR zapewnią alternatywny sposób nauki, prowadzenia eksperymentów oraz doświadczenia sztuki.
Lekcje w wirtualnym świecie
Pędzący do przodu świat wirtualny stawia przed nami coraz nowsze wyzwania edukacyjne polegające na unowocześnianiu i urozmaicaniu treści programowych. Okulary VR, będące narzędziem owej innowacji, pozwolą przenieść się uczestnikom lekcji w inny wymiar edukacji dotąd niedoścignionej i będącej wyłącznie odległym marzeniem. Jest to format pozwalający na przedstawienie podstawy programowej w zupełnie innym wymiarze – tym wirtualnym. Zobaczenie Muru Chińskiego lub widok z najwyższego budynku świata w Dubaju, poznanie układu słonecznego od wewnątrz, odbycie podróży po Marsie oraz nurkowanie z delfinami to w tej chwili nie tylko nagłówki z podręczników - to wirtualna rzeczywistość, która pozwoli uczniom poczuć się częścią tych niesamowitych zjawisk.
AUTOR: KUCIŃSKA OLGA
O co kaman w tej lekturze?
Innowacja opiera się na samodzielnej pracy twórczej uczniów z wykorzystaniem TI oraz materiałów wykorzystanych na lekcjach języka polskiego po omówieniu lektury. Uczniowie realizują projekt grupowy, w ramach którego nagrywają krótki filmik, w którym wyjaśniają językiem młodzieżowym zagadnienia związane z omawianym tekstem – „kolega koledze opowiada, o co kaman w lekturze”. Działania innowacyjne mają na celu aktywizację uczniów w zakresie przygotowania do egzaminu ósmoklasisty; doskonalenie umiejętności pracy zespołowej.
AUTOR: PĘDZICH MARTA
Przerwa na relaks (oddział przedszkolny i klasy 1-3)
Innowacyjny cykl spotkań wynika z potrzeby organizacji czasu podczas przerwy oraz wykorzystania go w sposób konstruktywny umożliwiający przestrzeń do wyciszenia. Współczesny świat oferujący stymulację na każdym kroku oraz natłok obowiązków i zajęć, często powoduje, że dzieciom brak przestrzeni na odpoczynek i relaks. Czas na relaks jest odpowiedzią na potrzebę odreagowania emocji wśród uczniów w trakcie cyklu lekcji, dzięki czemu zyskują nowe zasoby energii do dalszej pracy ze świeżym umysłem. Ponadto różne metody relaksacji poszerzają repertuar strategii uczniów na poradzenie sobie z napięciem w bezpieczny sposób. Regularne stosowanie relaksacji wpływa nie tylko pozytywnie na higienę psychiczną, wewnętrzną równowagę, ale pozwala także na wgląd w siebie, uczy samoświadomości - obserwacji napięć we własnym ciele, towarzyszących emocji i myśli.
AUTORZY: ZAWADZKA - HOŁOWIECKA ANNA , KARKOSZKA ALEKSANDRA
Haft maszynowy
Innowacja zakłada szereg spotkań, podczas których uczniowie nabędą podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu posługiwania się nowoczesną maszyną do haftowania. Celem zajęć innowacyjnych jest uatrakcyjnienie pobytu w świetlicy szkolnej, promocja rękodzielnictwa, motywowanie do zdobywania umiejętności oraz motywowanie do angażowania się w życie szkoły.
Z szydełkiem przez świat muzyki
AUTOR: MARCHELSKA RENATA
Innowacja pedagogiczna zakłada szereg spotkań, na których uczniowie zdobędą umiejętności posługiwania się szydełkiem przy akompaniamencie muzyki poważnej. Działania innowacyjne mają na celu rozwijanie zdolności manualnych, wyobraźni i aktywności twórczej, umiejętności pracy w grupie i prawidłowych relacji koleżeńskich oraz uwrażliwienie na sztukę.
Zeszyt logopedyczny postawą dobrej komunikacji z rodzicem
W celu nawiązania dobrej współpracy z rodzicami zostaną założone zeszyty logopedyczne w klasach pierwszych. W zeszycie na bieżąco będą przekazywane informacje o zachowaniu, zaangażowaniu dziecka oraz postępach terapii. Umieszczane będą krótkie zadania domowe będące kontynuacją ćwiczeń z zajęć. Dodatkowo zamieszczany będzie instruktaż dla rodzica ,,Jak ćwiczyć z dzieckiem w domu?”, ponieważ tylko systematyczna praca przynosi efekty w terapii logopedycznej. W zeszycie będą także umieszczane pochwały w postaci naklejek, pieczątek i zabawnych rysunków.
AUTOR: CZERNIK ROSIŃSKA AGNIESZKA
Ja i moje emocje
Innowacja pedagogiczna jest odpowiedzią na trudności uczniów w nazywaniu, rozpoznawaniu i radzeniu sobie z emocjami. Na podstawie obserwacji i dotychczasowego doświadczenia zauważamy, że uczniowie borykają się ze sporymi problemami związanymi z właściwym radzeniem sobie z emocjami i adekwatnym ich wyrażaniu. Zajęcia innowacyjne mają ułatwić im pokonanie tych trudności, ucząc podstawowej wiedzy w tym zakresie. Dzięki realizacji innowacji dzieci uczyć się będą nieagresywnych sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów oraz rozwijać umiejętności rozpoznawania i nazywania ,,dobrych” wartości moralnych, które powinny być drogowskazem w życiu każdego człowieka.
AUTORZY: RADOWSKA BEATA I BAZAN RENATA
Hece w bibliotece
Czytanie to nie tylko forma rozrywki i spędzania czasu wolnego, ale przede wszystkim dobre narzędzie wychowawcze. Przygotowany program będzie wspierał uczniów na kilku poziomach: poznawczym, emocjonalnym, behawioralnym oraz moralnym, by pomóc uczniom klasy 4 w przejściu z pierwszego etapu edukacyjnego na drugi, pomóc rozładować negatywne emocje, rozwijać czytelnictwo, kształtować zainteresowania czytelnicze, prezentować nowe możliwości związane z czytaniem i nowości czytelnicze, wzmacniać motywację i wiarę we własne siły oraz pomóc w kształtowaniu własnego systemu wartości, norm i zasad.
AUTORZY: HRYNKIEWICZ EWA , JAKUBOWSKA ANNA
Ja w relacjach. Jak zrozumieć siebie i innych?
Podczas zajęć innowacyjnych uczniowie popracują nad asertywną i konstruktywną komunikacją, a także wezmą udział w ćwiczeniach pomagających w regulacji emocji. Dzięki projektowi uczniowie nauczą się lepiej rozumieć siebie oraz innych. Wzmocnią poczucie własnej wartości, a także uważność. Rozwiną umiejętność komunikacji oraz nawiązywania i utrzymywania pozytywnych relacji. Będą również ćwiczyć elastyczność, współpracę i empatię. Innowacja pedagogiczna realizowana przy współpracy z Uniwersytetem Dzieci.
AUTORZY: UNWERSYTET DZIECI - SURMA AGNIESZKA
Usłysz swoją wadę wymowy
Mowa w dużej mierze wpływa na całościowy rozwój dziecka. Daje możliwość precyzyjnej komunikacji, stanowi narzędzie umożliwiające zdobywanie informacji, pozwala na wyrażanie swoich myśli, potrzeb i uczuć. Innowacja powstała na potrzeby placówki. Proponowana metoda pracy umożliwi dzieciom usłyszenie własnych błędów artykulacyjnych, a regularne nagrywanie i odsłuchiwanie tekstu mówionego pozwoli ocenić postępy oraz zaobserwować różnice w jakości artykulacji, które nastąpiły w toku terapii logopedycznej.
AUTOR: KOŁOS MARLENA
3