HARMONOGRAM DNIA

• klasy 1 - Wychowawcy: Krzysztof Hełstowski, Tomasz Śmietanka

• Poniedziałek

7.00 - 9.30

Powitanie dzieci. Indywidualne rozmowy na nurtujące je tematy. Zajęcia czytelnicze/gry dydaktyczne.

Przywitanie dzieci.

Zabawy integracyjne/ zajęcia w kole.

Powitanie dzieci. Poranek z książką/ zabawy według zainteresowań pod opieką nauczyciela.

Powitanie dzieci. Inicjowanie dzieci do zabaw rozwijających ich zainteresowania.

Pogadanki swobodne o zainteresowaniach uczniów. Budowanie atmosfery bezpieczeństwa, wzajemnej akceptacji. Przezwyciężanie nieśmiałości, pogłębianie relacji uczeń – uczeń; uczeń- nauczyciel.

Rozwijanie pomysłowości dzieci i wyobraźni twórczej poprzez zabawy dowolne według zainteresowań uczniów.

Gry stolikowe: gry planszowe, układanie puzzli, memory, domino itp.

Wspólne drugie śniadanie. Zajęcia ruchowe na boisku szkolnym /Bambino- gry na dywanie\

Gry i zabawy ruchowe na boisku szkolnym/Konstruowanie z wafli, zabawy tematyczne, słuchanie bajek.

Gry dydaktyczne:warcaby, bierki, memory. Poranek z książką - czytanie bajek, wybranych fragmentów książek, ciekawostek przyrodniczych.

Zajęcia tematyczne wynikające z planu miesięcznego lub ważnych wydarzeń z życia szkoły. Wzbogacanie wiedzy ogólnej oraz słownika dziecka.

11.30- 13.00

Przypomnienie o kulturze spożywania posiłku - obiad. Zabawy wg indywidualnych zainteresowań dzieci

Przygotowanie do obiadu - obiad. Pomoc w odrabianiu pracy domowej. Zajęcia umuzykalniające – nauka piosenek, zabawy integracyjne przy muzyce.

Pogadanki na różne tematy, m.in. dbanie o kulturę osobistą, współdziałanie w grupierówieśniczej czy umiejętności rozwiązywania konfliktów.

Pogadanki na tematy bezpieczeństwa, higieny osobistej.

Przygotowanie do obiadu. Przyswajanie nawyków kulturalnego jedzenia. Kształtowanie nawyków prawidłowego żywienia. Obiad.

Rozbudzanie wyobraźni, rozbudowywanie słownictwa, kształtowanie nawyków czytelniczych poprzez głośne czytanie dzieciom- książki A. Maleszki pt.: „Magiczne drzewo. Czerwone Krzesło”; „Magiczne drzewo. Tajemnica mostu”.

Przygotowanie do obiadu. Kultura spożywania posiłków. Zasady zachowania przy stole. Obiad.

Wsparcie w odrabianiu lekcji. Tłumaczenie niezrozumiałych zagadnień. Kształtowanie nawyku systematyczności, dokładności, wywiązywania się z powierzonych zadań.

Mycie rąk przed obiadem – obiad. Zasady zachowania przy stole.

Pogadanki na tematy bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych na boisku szkolnym, stołówce, świetlicy. Zabawy ruchowe na boisku szkolnym\ sali gimnastycznej\korytarzu

13.00-17.00

Omówienie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych na boisku/sali gimnastycznej/ zajęcia dydaktyczne według planu pracy świetlicy- zajęcia plastyczne, czytelnicze,muzyczne.

Pomoc w odrabianiu lekcji.

Przypomnienie zasad postępowania w sytuacjach konfliktowych.

Aktywny wypoczynek poprzez zabawy ruchowe na boisku

Kształcenie zdolności poznawczych poprzez gry i zabawy dydaktyczne,m.in. kalambury rebusy, krzyżówki, rozwiązywanie zagadek.

Rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody, rozwijanie sprawności manualnej i grafomotoryki poprzez zajęcia plastyczne (prace związane z aktualną porą roku, tematem tygodniowym). Wykorzystanie różnych technik plastycznych.

Zaspokojonie naturalnej potrzeby ruchu dziecka poprzez zabawy na boisku szkolnym (m.in.zbijak, piłka nożna, skakanie na skakance, klasy)

Czas na swobodną ekspresje dziecka, swobodną twórczość. Budowanie z klocków, korzystanie z gier dostępnych w danym dniu.

Wprowadzenie dzieci w świat literatury poprzez głośne czytanie pozycji dostosowanych do wieku uczniów. Stosowanie różnorodnych technik plastycznych w celu ilustrowania poznanych tekstów.

Integracja grupy, rozwijanie sprawności ruchowej oraz umiejętność współpracy z rówieśnikami poprzez zabawy ruchowe m.in.: zbijak, chusta Klanza, murarz, Just Dance, muzyczne krzesełko, alarm, rodzinki.

Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, nabywanie umiejętności przyjmowania odpowiedniej postawy wobec porażki i zwycięstwa poprzez gry stolikowe: m.in. Warcaby, Gorący ziemniak, 5 Sekund, Chińczyk, Grzybobranie, gry planszowe.

Papieroplastyka- kolorowanie, rysowanie, wycinanie według pomysłu ucznia. Rozbudzanie jego zainteresowań, pasji oraz kreatywności.

Kino filmowe- projekcja filmów dla dzieci(bajki, filmy edukacyjne).

Zabawy według zainteresowań dzieci – np. konstruowanie z klocków, kolorowanki, gry stolikowe.

17.00-17.30

Czynności organizacyjno- porządkowe