HARMONOGRAM DNIA

• Miesiąc

Tematy i zadania

Wrzesień

Witaj szkoło, żegnajcie wakacje! Zajęcia integracyjne wśród nowych uczniów, zachęcanie do wspólnej zabawy. Zapoznanie najmłodszych uczniów z nowym miejscem: salami świetlicowymi, boiskiem szkolnymi placem zabaw. Poznanie zasad bezpieczeństwa oraz regulaminu obowiązującego na świetlicy. Wspominamy wakacje. Kształtowanie i rozwijanie zdolności manualnych. Nabywanie umiejętności wypowiadania się przed grupą. Bezpieczna droga do szkoły, kodeks pieszego.

Październik

Otrzęsiny Oddziału przedszkolnego oraz klas pierwszych. Integracja grupy poprzez zabawę i konkursy z nagrodami. Kształtowanie pozytywnych postaw wśród uczniów. My i nasza szkoła. Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za wspólne dobro. Kształtowanie pozytywnej postawy wobec szkoły oraz jej pracowników. Wpływanie na rozwój szacunku wobec pracy nauczyciela. Integracja grupy. Poznajemy zawody. Dzień kolejarza. Zapoznanie uczniów z różnymi zawodami.

Listopad

Wspominamy tych, którzy odeszli. Zapoznanie ze sposobami obchodzenia Uroczystości Wszystkich Świętych. Zachęcanie do kultywowania pamięci o zmarłych. Zapoznanie się z zasadami odpowiedniego zachowania się na cmentarzach oraz miejscach pamięci. Kultura życia codziennego. Przygotowywanie się do imienin nakrywanie do stołu. Umiejętne zachowywanie się podczas spożywania posiłku. Święto Niepodległości. Zapoznanie z sylwetkami bohaterów narodowych. Kształtowanie postaw patriotycznych.

Grudzień

Mikołajki. Kultywowanie. tradycji mikołajkowej. Uwrażliwienie na potrzeby innych osób. Rozwijanie twórczości oraz uzdolnień manualnych. Kiermasz świąteczny. Warsztaty dla uczniów i ich rodzin. Integracja środowiska nauczycieli, uczniów i ich rodzin. Rozwijanie uzdolnień manualnych. Kultywowanie tradycji. Magia Świąt. Zapoznanie z Bożonarodzeniowymi tradycjami w Polsce i na świecie. Umacnianie więzi wśród uczniów.

Styczeń

Karnawałowe szaleństwa. Zaznajomienie się z pojęciem karnawału. Kultywowanie tradycji zabaw karnawałowych. Rozwijanie zdolności manualnych i wyobraźni poprzez projektowanie i wykonywanie masek i strojów karnawałowych. Ferie, czyli zimowe szaleństwa. Zapoznanie się ze sportami zimowymi.

Luty

Bajkowy świat. Zapoznanie się z terminem baśń i bajka. Zaznajomienie się z treścią wybranych baśni i bajek. Kształtowanie wyobraźni wśród uczniów. Rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. Rozwijanie uzdolnień manualnych. O miłości. Uwrażliwienie uczniów na potrzeby innych. Zapoznanie się z tradycją Walentynek. Kształtowanie pozytywnych postaw wobec różnorodności wśród ludzi. Nauka akceptacji. Zwierzę moim przyjacielem. Kształtowanie postawy opiekuńczości wobec zwierząt.

Marzec

W świecie kobiet. Zaznajomienie się z sylwetkami sławnych kobiet. Przypomnienie zasad dobrego wychowania względem kobiet. Kultywowanie tradycji związanych z Dniem Kobiet. Wirtualny świat. Kształtowanie umiejętności posługiwania się komputerem oraz internetem. Rozwijanie logicznego myślenie. Zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa wynikające z nieodpowiedniego korzystania z internetu. Wiosenne uciechy. Zwrócenie uwagi na zmiany zachodzące w przyrodzie.

Kwiecień

Wielkanocna radość. Poznane zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Umacnianie więzi rodzinnych. Zwrócenie uwagi na potrzeby innych. Rozwijanie zdolności manualnych. Światowy Dzień Zdrowia. Kształtowanie pozytywnej postawy wobec zdrowego trybu życia. Konkurs Zdrowa śniadaniówka. Książka moim przyjacielem. Rozwijanie wiedzy o książce. Pozytywny wpływ na rozwijanie wrażliwości i wyobraźni wśród uczniów. Kształtowanie nawyku czytania.

Maj

Święta majowe. Wpływanie na rozwój postawy patriotyzmu. Przypomnienie pojęć godło, herb, flaga, stolica, konstytucja. Przybliżenie znaczenia świąt narodowych. Unia Europejska. Poszerzenie wiadomości o Unii Europejskiej. Doskonalenie umiejętności pracy z mapą, rozpoznawanie położenia Polski oraz jej sąsiadów. Rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji. Ukochana Ziemia. Nauka segregacji śmieci. Kształtowanie pozytywnych postaw wobec dbałości o czystość otoczenia.

Czerwiec

Dzień Dziecka. Zaznajomienie się uczniów z prawami i obowiązkami dziecka. Kształtowanie postawy tolerancji względem innych. Integracja środowiska szkolnego. Rozwijanie umiejętności współpracy. Promowanie aktywności fizycznej wśród uczniów. Witaj lato! Zwrócenie uwagi na zmiany zachodzące w przyrodzie. Poznanie zasad bezpiecznego korzystania ze słońca. Kształtowanie zdolności plastycznych. Czas wakacji. Zachęcanie do aktywności fizycznej w czasie wakacji.